Hugo Boss Cloud HB1514019 Men's Chronograph – 43mm Olive Green Dial Bronze PVD Stainless Steel Bracelet
Checkout Securely With
Order in the next
Estimated Delivery Times:
Next Business Day Free (UK)
2-3 Business Days (EU)
3-5 Business Days (International)
FREE Returns & Exchanges Within 30 Days!
2 Years Warranty
30-Day Money Back Guarantee
Hugo Boss Cloud HB1514019 Men's Chronograph – 43mm Olive Green Dial Bronze PVD Stainless Steel Bracelet
Description & Specifications
Hugo Boss Cloud HB1514019 Men's Chronograph – 43mm Olive Green Dial Bronze PVD Stainless Steel Bracelet
The Hugo Boss HB1514019 does what Boss does best — clean design, solid build, effortless presence. From the Cloud collection, the HB1514019 measures 42.8mm — carrying confident wrist presence without going overboard. At 148g, you feel it on the wrist — in the best way.
Mineral crystal guards the olive green dial — dependable, everyday protection. Water resistant to 50m (5 ATM) — rain, hand washing, and everyday splashes won't be an issue. The stainless steel bracelet with push-button deployment clasp provides a secure, comfortable fit all day. Sub-dial chronograph function brings real-world utility to the design. Luminous hands and markers ensure readability after dark — no reaching for your phone. A Seiko VD53 quartz movement keeps time accurately and reliably, year after year.
Specifications
| Barcode / EAN | 7613272527057 |
|---|---|
| Bezel | Fixed Bronze PVD Stainless Steel |
| Brand | Hugo Boss |
| Calibre | Seiko VD53 |
| Case Colour | Bronze |
| Case Diameter | 42.8mm |
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 10.6mm |
| Clasp | Push-Button Deployment Clasp |
| Collection | Cloud |
| Crystal | Mineral |
| Dial Colour | Olive Green |
| Functions | Chronograph, Date, 24-Hour Indicator, Small Seconds |
| Gender | Men's |
| Lug Width | 22mm |
| Luminous | Hands and Indices |
| Model | HB1514019 |
| Movement | Quartz |
| Strap Colour | Bronze |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Water Resistance | 50m (5 ATM) |
| Weight | 148g |
Shipping & Returns
✓ Free UK Next-Day Delivery — order before 11am, get it tomorrow
✓ Fully tracked from dispatch to your door
✓ EU 2–3 days · International 3–5 days
✓ 30-day free returns — unworn, original packaging
✓ We send a free prepaid return label
✓ Refund within 2–10 business days, no restocking fees











